Elektron Online

Internetowy sklep elektro-techniczny

zawartość koszyka (pusty)

Wentylator a temperatura odczuwalna

Data dodania: 12.06.2020

Temperatura odczuwalna jest związana z szybkością i kierunkiem przepływu ciepła z ludzkiego ciała.
Im szybciej je tracimy, tym temperatura odczuwalna jest niższa.
Jesień, zima, niby temperatura na zewnątrz jeszcze nie strasznie niska, a nam jest potwornie zimno...... wiatr, im silniejszy, tym nam zimniej.

A latem ?

Człowiek wytwarza ciepło, jak żarówka :) To wydawane przez organizm ciepło ogrzewa tylko niewielką warstwę powietrza najbliższą ciału i osiąga temperaturę ciała, mówimy wtedy o tak zwanym komforcie cieplnym, ale przy okazji tworzymy barierę cieplną. Ta bariera, gdy tylko temperatura rośnie, powoduje, że jest nam coraz goręcej – ciepło naszego ciała nie oddajemy dalej,ale zatrzymujemy
na tej barierze, która uniemożliwia odprowadzenie ciepła ze skóry na zewnątrz, a wiadomo powietrze przemieszcza się zawsze w kierunky z ciepła do chłodu, a nie odwrotnie.  

Co robi nasz wentylator?

Kiedy nasze ciało jest cieplejsze niż powietrze w pomieszczeniu, wtedy powiew wentylatora „zdmuchnie” tę cieplejszą warstewkę przy skórze i zastąpi ją chłodniejszym od nas powietrzem z pomieszczenia. Odczuwamy chłód, ulgę, bo o to nam chodzi, ale temperatura w pomieszczeniu nie zmienia się.

A co kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż temperatura ciała ?

To trochę bardziej złożony proces chłodzenia ciała. Odbywa się, gdy jest szczególnie gorąco i temperatura powietrza w pomieszczeniu przewyższa temperaturę ciała, a my się mocno pocimy.
Wtedy dopiero podmuch powietrza jest zbawienny, nawet taki wytworzony sztucznie przez wentylator. Woda zawarta w pocie na naszej skórze pod wpływem podmuchu z wentylatora zmienia się w parę wodną, a następnie zostaje zdmuchnięta kolejnym powiewem, a nam robi się o wiele chłodniej. 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
zamknij